expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

środa, 18 stycznia 2017

10 trików ułatwiających prasowanieJestem dziwadłem, które prasuje w domu dosłownie wszystko. Lubię i muszę. Przy kłopotach moich i miniczłowieka ze skórą jest to niezbędne. Jest kilka trików, które bardzo ułatwiają mi ogarnięcie tego tematu. Oto kilka podstawowych. 
  

1.Przechowywanie

Zmierzyłam sobie dokładnie półki i szuflady w których chowam pościele, obrusy, ścierki i prasując składam je w taki sposób, bo pasowały do rozmiaru szuflady. Dzięki temu nie powstają dodatkowe zagniecenia i oszczędzam miejsce. Na nic nam świetne sztuczki dotyczące przechowywania jeśli nie pasują do naszego wymiaru mebli. 

  2.Obrusy i serwety

Te których nie używamy na codzień, zawsze mają zagniecenia w miejscu złożenia. Jeśli żelazko samo sobie z nimi nie radzi sprawę załatwia przejechanie mokrą szmatką w miejscach zagnieceń. Nie marnuję czasu na "zaparowywanie" całego obrusu, w ten sposób w moment jest idealny.

3.Oddychanie

Nigdy nie chowam ubrań do szaf bezpośrednio po prasowaniu. Muszą sobie pooddychać, wystygnąć. Jeśli schowamy nawet świetnie powieszone koszule bezpośrednio po prasowaniu do szafy, bardzo szybko się pogniotą. 
4.Guzik

Bardzo ważne w przypadku na przykład koszul jest zapięcie pierwszego guzika. Dzięki temu koszula nie utraci swojego kształtu, nie powstaną brzydkie zagniecenia na przodzie i kołnierzyk się nie zdeformuje.

5.Prasowanie pościeli

Zdarza mi się prasować prześcieradło bezpośrednio na materacu. Dzięki temu nie ciągnie sie po podłodze i nie musze sie z nim szamotać. Jeśli jednak prasuję na desce, ustawiam za nią dwa krzesła tak, by wyprasowana część opadała przez oparcie na siedzenie. W ten sposób świeżo wyprasowane nie gniecie się i nie brudzi. Drugim sposobem jest prasowanie złożonego. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz miejscem by rozstawić krzesła. Prześcieradła z gumką zawsze prasuję złożone gumą do góry symetrycznie, ułatwia to też późniejsze ich złożenie do schowania.

 
6.Grupowanie

Bardzo ułatwia mi prasowanie grupowanie ubrań. Koszul, spodni Miniczłowieka, koszulek, naszych spodni. Osobno też prasuję powłoczki na poduszki, ścierki i duże pościele.


7.Firany

Wieszam mokre, w większości przypadków później po prostu nie trzeba ich prasować, prostują się pod własnym ciężarem. Jeśli jednak konieczne jest prasowanie robię je z dużym wyrzutem pary na wisząco. Te, które prasuję tradycyjnie do schowania zawijam w rulon zamiast składać w kostkę. Dzięki temu unikam powstawania dodatkowych zagnieceń. 
8.Prasowanie na mokro

Dobrym rozwiązaniem jest prasowanie np powłok, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Nie potrzebujemy wówczas używać pary. Zwróć uwagę na skład materiału, jeśli to stuprocentowa bawełna nie ma problemu, jednak rzeczy z domieszką elastanu, czy lniane nie należy prasować na mokro.  Szybciej się niszczą i odkształcają.

 
 


 

9.Suszarka

Jeśli używasz suszarki do ubrań pamiętaj o pogrupowaniu ubrań do suszenia wagowo. Te cieńsze, lżejsze suszą się szybciej niż grube i ciężkie. Ja składam je przed włożeniem do suszarki.  Wyjmuję ubrania jak najszybciej po wyłączeniu suszarki i składam. Nie prasuję bezpośrednio po suszeniu, daję im wystygnąć. Jeśli nie przeładujesz suszarki ubrania również nie będą tak pogniecione. Lepiej wstawić dwa cykle, w pierwszym wkładzie te cieńsze, w drugim grubsze. Jeśli wstawisz drugi cykl bezpośrednio po pierwszym maszyna wykorzysta ciepło z pierwszego cyklu do wysuszenia drugiego wkładu. 
 
 
10.Narzędzia

Niewątpliwie bardzo ważnym aspektem jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Dobre żelazko wykona połowę pracy za ciebie. Warto zainwestować w stację parową z dużą mocą i porządnym wyrzutem pary. Jeśli z powodu braku miejsca lub ograniczeń budżetu nie możesz sobie na to pozwolić spraw sobie porządne żelazko. Oszczędzisz czas, nerwy i unikniesz niespodzianek w postaci poprzypalanych ubrań. Ta sama zasada tyczy się dobrej deski. Szeroka, stabilna deska do prasowania, która nie wywraca się co chwilę, nie tańczy przy każdym ruchu to duża pomoc, tym bardziej gdy prasujesz często.  
Masz jakieś ciekawe triki ułatwiające organizację domowych obowiązków? Podziel się! Ja wciąż szukam nowychh rozwiąań, by te zajęcia zamienić z obowiązku w przyjemność. Na tyle, na ile to możliwe oczywiście :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz